Először is érdemes tisztázni, hogy mi a különbség a szardella és a szardínia között, mert ezt gyakran összekeverik.
Mi a közös a szardellában és a szardíniában?
Nyílt vízi halak, omega-3 zsírsavban gazdagok, és „kék halnak” is nevezik őket, mert a hátuk kékes színű, a hasuk pedig ezüstös.
Európában az Atlanti-óceán északi részén, többek között Bretagne partjainál és a Vizcayai-öbölben, a Földközi-tengeren is megtalálhatóak.
Miben különbözik a szardella és a szardínia?
A szardella kisebb (10-15 cm), és vékonyabb, hosszúkásabb a teste, míg a szardínia nagyobb (15-25 cm) méretű, és nagyobb a hasarésze.
A törékenyebb testű szardellákat leggyakrabban sóban tartósítják. Erőteljes, jellegzetes íze a mediterrán konyha egyik jellegzetes alapanyaga.
Létezik olyan szardella is, amit nem sóban tartósítanak, így az íze is lágyabb, közelít a szardínia ízéhez. Ilyen különleges lágy ízű szardellakonzervet kóstolhatsz a spanyol Agromartól, amiben ráadásul egészben találod a halakat.
A szardínia sokkal ismertebb és kedveltebb hazánkban is, mert többféle formában is fogyasztható – konzerv, pástétom, rilette - és lágyabb az íze, mint a szardelláé.
A szardella íze milyen ételekben érvényesül a legjobban?
Sokféle olyan recept létezik a világon, amiben a hal és a só erőteljes íze kifejezetten feldobja az ételt, élvezetessé teszi, hiszen szinte fűszerként működik. Minden recept esetén fontos, hogy ne túlozzuk el a szardella mennyiségét. Inkább figyeljünk a szardella minőségére!
A világ legízletesebb és leginkább keresett szardellájának választották a chef-ek és ételszakértők a Cantabria-i szardellát, amit kizárólag a Vizcayai-öbölben lehet halászni.
Hogy miért ez a nagy rajongás? Elsősorban a minősége miatt, hiszen kiemelkedően húsos, nagyméretű filéket lehet belőle készíteni. Lágy a halhús textúrája, színe a vöröses barnától a világos karamell árnyalatig terjed, az íze pedig intenzív, de ugyanakkor ideális elegyét alkotja az olajnak, a tengeri sónak és a halnak. Valamennyi halkonzerv-gyártó kézzel készíti, és a régi hagyományos receptúrájának megfelelően. Nálunk is megkóstolhatod a Cantabria-i szardellafilét konzervként vagy akár szardellapástétomként is.
Ha szardellát használunk, óvatosan bánjunk az adagolással, mert általában az olívaolajban konzervált szardella kb. 13-15 g sót tartalmaz 100 grammonként.
Kiváló ízélményben lesz részünk, ha a szardellát használjuk:
- pizza-feltétként,
- tésztaszószhoz (pl. a la Puttanesca),
- salátához (pl. Cézársaláta vagy Nicoise- saláta),
- tapenade készítéséhez – ez egy olívabogyóval készült jellegzetes mediterrán kence,
- pissaladière feltétként – Provence-ban elterjedt „lepény”, formájában pizzára hasonlító étel, amin mindig van szardella, kakukkfű, sült hagyma és olívabogyó,
- halszószokban, de az ismert Worchestershire szószban is van szardella,
- szardellapástétomot is készíthetünk belőle,
- fűszerként vajjal keverhetjük össze, vagy bekenhetjük vele a steaket, sütni való halat vagy zöldségekhez keverhetjük.
Nem véletlen, hogy ilyen sok receptben megállja a helyét a szardella, mert kóstolásakor érezhetjük az umami, azaz az 5. ízt.
Sőt akkor is különleges ízélményt szerezhetünk magunknak vagy vendégeinknek, ha az alábbi hozzávalókkal párosítjuk:
- olívabogyó,
- fokhagyma,
- kapribogyó,
- sült paprika,
- paradicsom (friss, püré, koktél, szárított...),
- cukkini,
- krumpli,
- sajtok: mozzarella és feta,
- főtt tojás vagy omlett.
Így te is komponálhatsz akár új fogásokat is!
Ha pedig jól bevált recepteket keresel nézd meg az általunk kedvelt szardellás recepteket:
Csigó Zita gasztroblogger paradicsomos-szardellás algatészta receptje, ami normál tésztával is múködik
Az igazi Cézár-saláta receptje