Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Interjú dietetikussal az algák jótékony hatásáról

2022. 05. 28. 13:51:51
Interjú dietetikussal az algák jótékony hatásáról
A Bord à bord termékeink Európa egyetlen organikus vad algatelepéről származnak. Ott készítettek interjút egy elismert dietetikussal az algák jótékony hatásairól.

A Franciaországból érkező termékeink – Bord à bord - gyártói interjút készítettek egy elismert francia dietetikussal - BRIGITTE MERCIER- FICHAUX - az algafogyasztás jótékony hatásairól. Ebből az interjúból adunk közre részleteket.

A dietetikus ajánlja-e az alga fogyasztását? 

Igen, a dietetikus javasolja az algafogyasztást. Egyrészt azért, hogy új ízeket fedezzünk fel, és változatosan táplálkozzunk. Másrészt azért, hogy új formában vigyük be a szervezetbe a fehérjét, és növeljük az ásványianyag-bevitelt.

Csak a vegetáriánusok, vegánok számára lehet érdekes az algafogyasztás vagy mások számára is?

A dietetikus mindenki számára javasolja az algák fogyasztását, mert:

  • a vegetáriánusok, vegánok számára az algákban található 8 esszenciális aminósav kiváló növényi fehérjeforrás,
  • a megnövekedett ásványianyag-igényű emberek számára: pl. a csontritkulásban szenvedők, a terhesek, vagy a szoptatási időszakban lévők számára számos ásványi anyagot tartalmaz pl. kálcium, magnézium, vas, jód stb.,
  • a pajzsmirigy egészséges működésének fenntartásához ideális az algák fogyasztása a természetes jódtartalmuk miatt,
  • a rostban gazdag táplálkozáshoz nyújtanak az algák irritációmentes rostot, amik támogatják az egészséges bélflóra fenntartását
  • és még az ínyencek számára, akik szeretnek új ízeket felfedezni: az algák íze különösen jól illeszkedik a hal- és tenger gyümölcsei ételekhez, a vegetáriánus ételekhez, amik különböző gabonákból és zöldségekből állnak. 

mindenki számára ajánlott az alga fogyasztása

És milyen előnyökkel jár az algák fogyasztása? Mik az algák erősségei?

Az algák - attól függetlenül, hogy zöld, barna vagy a vörös fajtához tartoznak-e – rostokban, fehérjékben gazdagok, alacsony a zsír- és szénhidráttartalmuk, és magas a vitamin-, ásványianyag- és antioxidáns-tartalmuk. Tehát esszenciális tápanyagokat tartalmaznak, azaz olyan elemeket, amik nélkül elképzelhetetlen az egészségünk fenntartása, de a szervezetünk nem képes szintetizálni azokat. Például:

  • fehérjetartalmuk a 8 nélkülözhetetlen aminósavval: a szárított algáknak fajtájuktól függően 8-30%-a fehérje, leggazdagabb fehérjében a nori
  • a nélkülözhetetlen zsírsavak, mint az omega-3 és omega-6; linolsav és alfa linolsav és a hosszú láncú linolsavak (AA, EPA, DH) nélkülözhetetlenek a keringési és mentális egészséghez.
  • Az ásványi anyagok és nyomelemek: kalcium, magnézium, kálium, kén, vas, cink, jód, réz, szelén, molibdén, flór, mangán, bór, nikel, kobalt), amik koncentrációja az algákban messze magasabb, mint a zöldségekben.
  • Vitaminok: zsírban oldódó A,- E-, K- vitaminok, és vízben oldódó B1-, B2-, B5-, B9-, C-vitaminok.
  • Antioxidánsok: karotinoidok (lutein, zéaxantin), flavonoidok, fenolanalinok (tannin).
  • Rostok, amik segítenek semlegesíteni a koleszterint, a tápanyag glikémiás indexét, és segítenek létrehozni egy egészséges bélflórát.

a szárított algáknak magas az omega-3 és omega-6 zsírsavtartalma a szárított algáknak magas a vitamintartalma


Az algákból milyen mennyiséget kell fogyasztani ahhoz, hogy érezzük a jótékony hatásait?

A japánok naponta 60 g friss algát (szárított algára átszámítva 12 g-nyi alga) fogyasztanak. A kutatók azt feltételezik, hogy naponta 5 g szárított alga elfogyasztása már pozitív hatással van az egészségünkre. Ezt a mennyiséget természetesen naponta rendszeresen be kell vinnünk ahhoz a szervezetbe, hogy annak előnyös tulajdonságait megtapasztalhassuk.

Ennek a legegyszerűbb módja, hogy ha szárított algát vásárolunk pehely formátumban, amit a legkönnyebben tudunk az étkezésünkbe beiktatni: ízesíthetjük vele a leveseinket, salátáinkat, vagy beiktathatjuk a zöldség- vagy rizsfőzési szokásainkba.

Vajon a jövő étkezési szokásaiban az alga elengedhetetlen élelmiszer lesz?

A dietetikus szerint az algák nem lesznek majd olyan alapélelmiszerek, mint a búza, a különböző zöldségfajták, vagy az állati eredetű táplékok. De az algák mindig is olyan kiegészítő élelmiszerek lesznek, amik rendkívül értékes tápanyagokat biztosíthatnak: fehérjék, rostok, omega-3, vitaminok és különböző ásványi anyagok formájában. Emellett az algák fontos érvet jelentenek amellett, hogy a Földünkre nehezedő nyomást csökkentsük az állati fehérjék kérdésének kapcsán.

Az algafogyasztásnak van-e bármilyen kockázata főleg, ami a bevitt jódmennyiséget illeti?

Az algák napi fogyasztási mennyisége (60 g/fő). Ez a mennyiség az ázsiai országokban még soha semmiféle egészségügyi problémát nem okozott. Sőt ellenkezőleg Japánban, Hokkaido szigetén kb. 13-43 mg jódot fogyasztanak naponta, és ők azok, akik a hosszú élet bajnokának vannak kikiáltva Japánban.

Egyszerű a következtetés: fogyassz gond nélkül 30-60 g algát naponta!

alga jódtartalma

A makro-algákat konyhai alapanyagként használják, míg a mikro-algákat inkább étrend-kiegészítőként javasolt fogyasztani. Mi a különbség a kétféle felhasználási mód között?

A mikro- és makroalgáknak nem teljesen azonosak a tápanyag-összetevőik. A mikroalgák gazdagabbak fehérjékben, amik ráadásul könnyebben felszívódnak a szervezetben. Ezen kívül gazdagabbak vasban (spirulina), és pigmentekben, amik antioxidánsként működnek. De az ásványianyag- és vitamintartalmuk nagyban függ a termesztési környezetüktől.

Éppen ezért javasolt választani tápanyagként egy olyan mikroalgát, aminél sokkal könnyebb beazonosítani, hogy milyen tápanyagokat tartalmaz, és milyen mennyiséget javasolnak fogyasztani, mert minden gyártó feltünteti ezeket az értékeket.

Konklúzió:

A dietetikusok is javasolják az algafogyasztást. Nem feltétlenül fő élelmiszerként, sokkal inkább olyan kiegészítő elemként, ami segít növelni az étkezések rost-, fehérje-, vitamin- és ásványianyag-tartalmát.

És hogy milyen mennyiséget fogyasszunk? A dietetikus szerint már napi 5 g szárított alga / fő számos előnyös egészségügyi hatást gyakorolhat a szervezetünkre.

A fentiek miatt javasoljuk, hogy az algákat minél természetesebb formában, és apránként, kis lépésben vezesd be a táplálkozásodba. Ennek a célnak leginkább az olyan algatermékek felelhetnek meg, amiket te magad is kisebb, vagy személyre szabottabb adagokra tudod bontani. Ilyenek lehetnek a különböző szárított algapehely csomagok, amik visszazárható csomagolásukkal lehetővé teszik, hogy többször is felhasználd őket tetszőleges mennyiségben. Emellett a reggelitől a vacsoráig valamennyi étkezésbe beiktathatóak.

Ha ennél is kisebb lépésekben szeretnél haladni, válaszd az algával dúsított fűszerkeverékeinket, amik fokozva az eredeti összetevők ízhatását segítenek egészségesebbé varázsolni mindennapi étkezésedet.

És hogyan illesszük be az algákat könnyedén a táplálkozásunkba? Erre ötleteket a receptoldalunkon találsz, ahol gasztrobloggerek egyszerűen elkészíthető ételeivel is találkozhatsz.

Tartalomhoz tartozó címkék: alga