Az algát eddig főként Ázsiában fogyasztották, a nyugati országokban nem ért el eddig ilyen nagy népszerűséget. Pedig az alga igen gazdag számos tápanyagban, ami kedvező hatással van az egészségünkre. Ezek a tengeri növények méltán kerülhetnek be a hétköznapi táplálékok közé, hiszen a fogyasztásuk csak előnyökkel jár.
Az algák egyre népszerűbbé válnak
Ma már az ázsiai országokon kívül is egyre több algát termesztenek Írországban, Hollandiában, például Franciaországban 100 tonnát évente. A termelt algamennyiség 75%-t emberi táplálékként használják fel, míg a kisebb részt állati takarmányozásban használják.
Az algafogyasztás népszerűségének útjában csak az imázsa áll! A fogyasztók többsége nem ismeri az alga jótékony hatásait, ezért nem is akarják megkóstolni. Miközben az ázsiai ételeknek köszönhetően egyre inkább meghódítják a világot.
Az alga szuperélelmiszer
Gazdag nyomelem-tartalmának köszönhetően az összes algafajta – zöld alga, vörös alga, barna alga – szuperélelmiszernek számít. Ezek a tengeri növények sok antioxidánst pl. fukoxantint, flavonoidokat és fenolokat tartalmaznak.
Rosttartalmuk szintén figyelemre méltó, mivel egy adag friss alga a napi ajánlott rost-bevitel 8%-t tartalmazza. A szárított alga tömegének 35-50%-a rost.
Az alga megköti a tengervíz ásványi anyagait, és több kálciumot és vasat képes tárolni, mint a földben termesztett növények. Kalóriában szegény, garantált a sokféle vitamin bevitele (B5, K, C, B9, B2, A).
Az alga jó az egészségnek
Az alga fitohormon koncentrációja lehetővé teszi a szervezet rossz koleszterinszintjének csökkentését. A tejtermékek alternatívájaként szolgálhat azok számára, akiknek magas a koleszterinszintje, mivel a kálciumtartalma miatt tökéletes helyettesítője lehet a tejalapú termékeknek.
Az alga rendszeres fogyasztása többek között csökkenti az ösztrogénszinthez kötött rákbetegség fajták kialakulásának veszélyét, különösen a mell- és bélrákét. A pajzsmirigy hormonokat az alga jódtartalma védi. A barna algában lévő flukoidan növelheti a kemoterápia hatékonyságát azzal, hogy sietteti a rákos sejtek pusztulását. A spirulina alga gazdag proteinben – 55% - 70%
Az alga számtalan módon elkészíthető élelmiszer
A norilap – ha fénytől és melegtől elzárva tartjuk – 2 évig is megőrzi a fogyaszthatóságát. Számos módon elkészíthető: szendvicsbe tehetjük, toast-ot vagy makit készíthetünk belőle.
Az algafajták darabolt változatban is kaphatóak, így rászórhatjuk pl. egy salátára. A kombu fűszerként gazdagítja a levesek és az ázsiai tésztaételek ízét. A wakamét beáztatás után változatos formákban készíthetjük el: levesbetétként vagy salátához keverve. Ezen kívül vannak olyan algafajták pl. a galambbegy saláta, amit ugyanúgy készíthetünk el, mint bármelyik zöldségfajtát.