Algák, egy újfajta táplálék a hatékony fogyáshoz?
Az algák magas jódtartalmának köszönhetően indultak el az első kutatások arra vonatkozóan, hogy az algák mennyire lehetnek eredményes támogatói a fogyókúrának. A jód meghatározó szerepet játszik a tiroxin hormonok termelésében. És ez az a hormon, ami szabályozza a sejtszintű anyagcserét, azaz gyorsítsa vagy éppen lassítja azt. Ennek köszönhetően a pajzsmirigy túlműködés fogyást idéz elő, míg az alulműködés inkább a súlygyarapodást támogatja.
Minek köszönheti a tengeri alga, hogy szuperélelmiszernek tartják?
Az ehető tengeri algák már régóta az ázsiai étkezés fontos részét képezik, Európában inkább a 2000-es évektől lett népszerű, mint szuperélelmiszer. Az algák nagy mennyiségben tartalmaznak ásványi anyagokat, vitaminokat, fehérjéket, aminósavakat, antioxidánsokat és rostokat, csak telítetlen zsírsav találhatóak bennük, és kalóriában szegények.
Az algáknak milyen pozitív egészségre gyakorolt jellemzői vannak?
- Mikroelemeket tartalmaznak: gazdag ásványi anyagokban és nyomelemekben (jód, kálcium, kálium, magnézium, foszfor, cink, vas), antioxidánsokban és növényi fehérjékben.
- Képesek csökkenteni az étvágyat: fehérjetartalmuknak köszönhetően képesek megtölteni a gyomrot és a beleket, ami jóllakottság-érzetet kelthet.
- Zsír-megkötő-képesség: a vízben oldódó rostok felszívják az élelmiszerek zsírtartalmának egy részét és lassítják az emésztést.
- Koleszterinszint-szabályozás: a telítetlen esszenciális zsírsavak, amiket az algák tartalmaznak segítenek kiegyensúlyozni a vérünkben lévő koleszterinszintet.
És melyek a fogyasztóhatásukról legismertebb algák?
Spirulina
Ez a kék alga egy édesvízi mikroalga, amit már az aztékok is ismertek, tavakban és a trópusi égövben is elterjedtté vált.
A spirulina 70% fehérjét tartalmaz, 15-ször annyi bétakarotint, mint a sárgarépa és B-vitaminokat, nevezetesen B-12-vitamint.
A tanulmányok azt mutatják, hogy a tápanyag-tartalma miatt kedvezően befolyásolja a vércukorszintet, és csökkenti az étvágyat, ha étkezés előtt fogyasztjuk.
A leggyakrabban étrend-kiegészítő formájában fogyasztják, mert az íze nem túl kellemes.
Wakamé alga
Ez egy olyan barnaalga-faj, amit nagyon kedvelnek a japánok.
A wakamé igen kiegyensúlyozott aminósavakban és nagyon gazdag kálciumban: 100 g wakamé 13-szor több kálciumot tartalmaz, mint ugyanennyi mennyiségű tej. Ezen kívül tartalmaz még vasat, magnéziumot, B12-vitamint, omega-3 zsírsavat és fitosztrolt, ami a koleszterinszint-csökkentésben játszik fontos szerepet.
A wakamé hírnevét a méregtelenítő és zsírégető hatásának köszönheti, amit a benne található fukoxantin antioxidáns okoz.
A wakamé igen ízletes, még magában is lehet fogyasztani, de igen ízletes salátát – algasaláta recept – készíthetünk belőle, vagy variálhatjuk rizzsel és más zöldségekkel, de hozzáadhatjuk hús- vagy zöldséglevesekhez is.
Aki kicsit idegenkedik az algák ízétől, annak érdemes a wakamé kóstolásával kezdeni az ismerkedést, mert kiegyensúlyozott, kevésbé karakteres íze van, mint a többi algafajtának.
Agar-agar
Ez a vörösalga-fajta nagyon kedvelt Japánban és Kínába, ennek ellenére indonéz eredetű az elnevezése és zselét jelent. Részletesebben az agar-agar hatásairól, hogyan lehet felhasználni, egy korábbi cikkünkben olvashatsz.
Mivel az agar-agar 80%-a zselésítő rostokból áll, amik a gyomorban megduzzadnak, és így váltanak ki étvágycsökkentő hatást, emellett még a zsírokat is felszívják.
Az agar-agar por alakban vásárolható, amit csak forró vízben fel kell oldani, hogy használni tudjuk. Kiválóan alkalmas az állati eredetű zselatinok kiváltására, ha lekvárt, gyümölcszselét, flant vagy krémeket készítünk. De ha csak a fogyókúrában szeretnénk használni, elég ha egy pohár meleg teában vagy levesben oldjuk fel.
Kombu royal alga
Ez egy barnaalga-faj, ami Japánból származik és számos híres étel pl. a miso leves fontos alkotóeleme. Emellett az umamit, az 5. ízt is ebből az algából vonták ki először, amiről részletesebben olvashatsz az umamiról szóló cikkünkben.
A kombu alga nagyon gazdag vasban, kálciumban, káliumban és fehérjékben. A benne található glutaminsav a különböző élelmiszerek rostjait nagyon hatékonyan képesek lágyítani. Ennek a hatásnak köszönhetően a kombu könnyebben emészthetőbbé teszi az ételeket, aminek köszönhetően hamarabb el is távoznak a szervezetünkből. Ez teszi leginkább a kombut a fogyókúrában hasznos élelmiszerré.
Bátran fogyaszthatjuk különböző teljes kiörlésű gabonákkal, bármilyen zöldséggel, amiknek a főzési idejét ráadásul csökkenti is. Emellett nagyon ízletes különféle levesekben is.
FONTOS TUDNI: a leggyakrabban fogyasztott algafajtának, a norinak, nem tulajdonítanak semmilyen fogyasztó hatást!
Összefoglalás
Összefoglalásként elmondhatjuk, hogy számos kutatás – pl. a Newcastle Egyetem – bizonyítja, hogy a tengeri algák pozitívan képesek támogatni a fogyókúrát.
Az alga legfontosabb jellemzői, amik miatt érdemes fogyókúra idején fogyasztani őket:
- összetevői, az alginátok, hatással vannak egy olyan enzimre, ami a zsírsejteket emészti,
- csökkentik a zsír felszívódását. A zsírok általában a napi kalóriabevitelünk 40%-t alkotják. És ha túl sokat fogyasztunk belőlük, elraktározódnak a zsírsejtjeinkben és ettől hízunk. A kutatók azt mutatták ki, hogy az algák képesek a zsír 58-72%-ának felszívódását megakadályozni, és így a felhalmozódásukat gátolni a szervezetünkben.
- éhség-csökkentőek: az algák gazdag rostokban, amik megtöltik a gyomrot és a beleket, és így tovább bírjuk étel nélkül.
- koleszterinszint-csökkentő,
- és még számos mikroelemet tartalmaznak: jód, kálcium, kálium, magnézium, foszfor, cink, vas, antioxidánsokat és növényi fehérjéket.