Youtube videók
Leírás és Paraméterek
A bottarga igazi ősi, mediterrán csemege: már a főníciaiak és egyiptomiak is készítették, az arab kereskedők pedig számtalan országba eljuttatták. Könnyű eltarthatósága miatt régen a kalózok és más hajósnépek kedvenc eledele volt. A görögök és a rómaiak nagy becsben tartották, értékes ajándékként és kereskedelmi egységként kezelték.
A bottarga a szarvasgombához hasonlóan fűszer: sóként és ízesítőként is használják. Leggyakrabban pérhal, tőkehal, ponty, kardhal vagy tonhal ikrájából készül.
Elkészítése igazi kézműves munka, hiszen a halból sértetlenül, ikrazacskóval együtt kell kiemelni az ikrát, sózni, falapok között préselni, szárítani. Emellett vigyázni kell arra, nehogy túlszáradjon, mert akkor szétporlik és gyengül az aromája.
Companhia de Pescarias do Algarve valószínűleg egyike a legrégibb halkészítő vállalatoknak a világon. 1835-ben alapították, hogy fellendítsék a halászatot Portugália Algarve régiójában. A cég először halászattal foglalkozott, majd 3 év múlva létrehoztak egy tonhal-feldolgozó üzemet. A hagyományok őrzése mellett a fejlődés érdekében nyitott a kagylófélék feldolgozásának irányába. Emellett racionalizálásként ma már csak az Algarve régióban fogott halakat és kagylóféléket dolgoz fel.
Halfajták | tonhal |
Származási ország | Portugália |
Összetétel | 100% tonhal-ikra, só. |
Tökéletes tálalás
A bottargát a mediterrániumban álltalában lereszelve, vagy hajszálvékony szeletekre vágva fogyasztják:
- az olaszok néhány csepp olívaolajjal és citrommal ízesítik és pirítóssal fogyasztják,
- sokféle salátához is kiváló kiegészítő: retekkel, édesköménnyel, zellerszárral, paradicsommal. Szardínián szívesen fogyasztják articsókával.
- Igazi sztár lehet tésztaételeken: hagyományosan „linguine” tésztával készítik, és mivel a bottargának karakteres íze van, ezért nem javasolják túlcifrázni.
Például: a kifőtt tésztához vajat adunk, majd ráreszeljük a bottargát és borsot őrölünk rá. Van, aki édesköményt is reszel még rá, hogy lágyabbá tegye az ízeket.
Másik klasszikus az olajos-fokhagymás: a vékony szeletekre vágott fokhagymát olajon megpirítjuk, petrezselymet adunk hozzá, és chilipaprikát, ha szeretjük a csípős ízeket. A bottarga egyik felét az olajba reszeljük, a másik felét közvetlenül tálaláskor a tésztára. Ünnepi alkalmakra néhány darab kagylóval is dúsítják ezt a tésztát.